Kávovary na kávové kapsle se těší zasloužené oblibě. Obsluha je snadná, příprava kávy rychlá a zůstává minimální práce při úklidu. Stačí vložit kapsli s kávou, nalít do kávovaru čerstvou vodu, stisknout tlačítko a lahodná káva je hotová. To vše se dá zvládnout za jednu jedinou minutu. Kávovary nahřejí vaši kávu už v čase 25 sekund.

Nejlepší kávovary dle Heureka.cz

Obecně lze kávovary na kapsle rozdělit do tří skupin. Základní přístroje umí připravit pouze nápoje, které jsou naporcované do připravených kapslí. Kromě klasického nápoje v podobě espressa či lunga tak sice dostanete například cappuccino, avšak pěna ze sušeného mléka v kapsli nebude nikterak oslnivá. Dobrých výsledků, tedy chutné kávy a pevné mléčné pěny se doberete spíše pořízením samostatného přístroje na přípravu mléčné pěny. Existují také kávovary, do kterých ani kapsle s mlékem nejsou k dostání. Poslední skupinou jsou pak plně automatické kávovary na kapsle. Takové přístroje jsou vybaveny pěničem mléka. S takovým přístrojem snadno připravíte mléčnokávové nápoje ve kterých se snoubí jednoduchá příprava kapslového kávovaru s chutí kávy z pressovače.

Kapslový kávovar Nespresso Krups

Jak vybrat kapslový kávovar

Mezi kapslovými kávovary jsou rozdíly v technické vybavenosti. Za něco málo přes tisíc korun pořídíte přístroj, který pod tlakem jako profesionální kávovary připraví dokonalou kávu během několika vteřin. Vy sami si regulujete množství vody. Nákladnější přístroje bývají plně automatické. Vložíte kapsli, zvolíte požadovaný nápoj a kávovar se o zbytek postará za vás. Mnoho kávovarů je vybaveno zásobníkem na použité kapsle, kam přístroj kapsli sám umístí. Na vás je jen čas od času zásobník vynést.
Poměrně limitující je nabídka kávových kapslí. Jednotliví výrobci nabízejí kapsle různého tvaru tak, aby pasovaly právě jen do toho kávovaru konkrétního výrobce. Tak jako se různí tvary kapslí, různé jsou i chutě kávy a samozřejmě preference uživatelů. Před samotným nákupem kávovaru proto ideálně vyzkoušejte, co vám bue nejvíc chuťově vyhovovat. Některé kávovary jsou kompatibilní s kapslemi více výrobců.

Výrobci kapslí nabízí výběr z mnoha druhů nápojů, všechny však spojuje dobrá kvalita. Obvykle si můžeme zvolit mezi kapslemi naplněnými 100% arabikou a směsí kávy druhu arabika a robusta v různém poměru. Obecně je arabika ceněnější odrůda, je chuťově jemnější, robusta má výraznou, zemitější chuť.
Co je nespornou nevýhodou kapslí, je jejich cena. Jeden šálek kávy si vychutnáte přibližně za 8 korun. Proti cenám v kavárně se to zdá zanedbatelné. Při částce 2 až 3 koruny za šálek kávy například z french pressu či mokka konvičky je ovšem cena poměrně vysoká.

Nejlepší kapslové kávovary dle testu

Kávovary na kapsle De’Longhi

Kapslový kávovar De’Longhi
Mezi nejlepší vyrobce kapslových kávovarů dle různých testů patří výrobce De’Longhi. První příčky kávovarů obsadily právě modely De’Longhi. Cenově se tyto výkonné kapslové kávovary pohybují od 3 tisíc do necelých dvanácti. Nicméně nejlepe hodnotíme přístroj ze středu cenové hladiny. Jedná se o kávovar De’Longhi Nespresso CitiZ&Milk EN 266.BAE. První místo získal přístroj za vynikající kávu i snadnou obsluhu.

Kávovary Cremesso Compact One

Kapslový kávovar Cremesso Compact One
Švýcarská značka Cremesso vyvinula přístroj s tlakem 19 barů. Kapsle této značky nejsou určeny jen pro přípravu lahodné kávy, můžete je využívat i na přípravu čaje. Tento přístroj je navíc při svém chodu i poměrně tichý.
Kávové kapsle jsou též dobře hodnoceny.

Nespresso Krups

Kapslový kávovar Nespresso Krups
Méně známé kávovary na kávové kapsle. Disponují z testovaných strojů nejvyšším používaným tlakem 19 barů. Lépe hodnotíme kávovar nižší kategorie Krups Nespresso Inissia XN1001 disponující plně automatický systém. Tento přístroj se dokáže postarat i o prázdnou kapsli, po výrobě kávy ji vhodí do kontejneru, který je součástí přístroje. Zabudovaný kontejner má kapacitu až 11 kapslí. Krups Nespresso UMilk XN 2601 disponuje integrovaným šlehačem mléka Aeroccino. Je určen pro milovníky kávových specialit, neboť má ideální výbavu k přípravě kávy s mlékem. Oproti druhému testovanému modelu je cena asi o polovic vyšší.

Kávovary na kapsle od firmy Tassimo (Bosch)

Kapslový kávovar Tassimo
Dalším přístrojem, který nás zaujal, je kávovar Tassimo od výrobce Bosch. Přístroje jsou dobře ovladatelné a snadné na údržbu. Disponují shodnou maximální deklarovanou spotřebou 1300 W. Kávu vyrábí také bez rozdílu, pod tlakem 3,3 baru. Dále už se jednotlivé přístroje liší.
Nejlépe dle našeho průzkumu hodnotíme nejdražší z řady Tassimo kávovar s označením Bosch Tassimo TAS4301. Disponuje plnoautomatickým ovládáním a LED displejem. Kávu tak získáte stisknutím jednoho tlačítka. Jako druhé Tassimo se umístil model Bosch Tassimo TAS3202. Následuje model TAS1204. Kompaktní kapslový kávovar s objemem 0,7 l. Jako poslední hodnocený byl z rodiny Bosch Tassimo hodnocen kávovar s označením TAS4011.
Kapsle pro kávovary Tassimo produkuje firma Jacobs.

Kapslové kávovary Francis Illy Y1.1

Kapslové kávovary ILLY Francis Francis
Tento model zaujme na první pohled. Svým designem se liší od předchozích kávovarů. Je to ze skla a hliníku vyrobený doplněk do moderní kuchyně. S tlakem devatenácti barů a automatickým zásobníkem na použité kapsle se z něj rázem stává užitečný pomocník.

Nejčastější dotazy na kapslové kávovary

Jaký vybrat
– Na trhu existuje celá řada kávovarů, který si máme vybrat?
Výhodou kapslových kávovarů je pořizovací cena a snadná obsluha. Naopak nevýhodou je omezená možnost přípravy kávy. Jste limitováni dostupností kapslí pro váš typ kávovaru. Doporučujeme se nejdříve seznámit s nabídkou kapslí. V ideálním případě ochutnat kávu a pak už jen vybrat podle svojí chuti.

Čistá voda?
– Lze na přístroji udělat i čistou vodu na čaj?
Ano, některé přístroje umožňují použití plnitelných kapslí. Jedná se například o kávovary na kapsle Nespresso a Dolce Gusto. Existují i připravené kapsle pro přípravu čaje. Případně lze z kávovaru bez vložení kapsle získat čistou vodu.

Cappuccino, cafe latte, latte macchiato
– Ptám se, je mezi uvedenými nápoji rozdíl v chuti?
Ano, mezi těmito nápoji existuje chuťový rozdíl. Ten je způsoben různými poměry v objemu mléka a mléčné pěny v kávě.

Další zdroje:
Test a recenze automatických kávovarů
Test a recenze pákových kávovarů