Recenzetesty.cz

Zpracováváme žebříčky nejlepších produktů dle testů a recenzí

Nezařazené

Jak vybrat fotovybavení do ateliéru?

Každý fotograf projde několika fázemi. Vše začíná nadšením při nákupu prvního fotoaparátu, ať už zrcadlovky nebo – dnes tolik populární – bezzrcadlovky, jejím zkoumáním a osvojením. Následuje méně populární fáze, a tím je hromadění zdánlivě potřebných věcí, jako jsou objektivy, brašny a tašky, stativy, polarizační a jiné filtry, systémové blesky a tak dále a tak dále. Pokud to s fotografováním myslíte vážně, potřebujete ve většině případech jen 2 základní věci: dobré sklo – objektiv a dobré světlo. Ne nadarmo si ho mezi sebou fotografové přejí namísto lidovějšího dobrého dne.

Mnoho (ne)užitečných věcí

Bohužel zpravidla až poté, co nadšený lajk nakoupí vybavení za tisíce korun, si uvědomí, že potřebuje jen zlomek. Po čem byste měli sáhnout, chcete-li si vybavit své studio/ateliér/pokoj nebo jen koutek, kde se budou odehrávat vaše kreativní foto-session? Poradíme vám v následujících řádcích.

Zaměřeno na cíl

První otázkou, kterou byste si před nákupem fotovybavení měli položit je, co je vaším cílem? Portrétní fotograf, který se bude snažit všemožnými způsoby dosáhnout skvělého portrétu na čiště bílém pozadí pochopitelně potřebuje jinou výbavu, než krajinář, který naopak hledá dokonalou zlatou hodinku.

Portrét v exteriéru. Pokud chcete vyčarovat perfektní portrét v exteriéru, budete bez debat potřebovat objektiv s dobrou světelností. Poznáte ho tak, že již v jeho názvu bude nejnižší možné clonové číslo označené např. f/1.8. Díky takovému objektivu dosáhnete perfektně rozostřeného pozadí. Portréty není, až na výjimky, dobré fotografovat širokoúhlým objektivem (tzv. rybím okem). Nejpřirozenějšího vzhledu dosáhnete s objektivem 85mm a více.

Dalším neocenitelným pomocníkem při fotografování v exteriéru bude odrazná deska s různorodými způsoby použití. Stříbrnou odraznou plochu využijete, budete-li potřebovat ostrý a intenzivní odraz světla zpátky na portrétovaného, zlatá plocha pomůže naopak při západu nebo východu slunce, bílá odrazná plocha vám poskytne měkčí a přirozenější vzhled a přes difuzní rám, na který jsou zmiňované plochy natažené, můžete fotografovat při pravém poledni tak, že ho dáte nad portrétovaného tak, aby světlo procházelo skrz něj a nebylo tím pádem tak ostré (tzn. nevytvářelo tmavé stíny a přepaly).

Nadstandardním vybavením je pak systémový, neboli externí blesk, který můžete používat jak připevněný do sáněk fotoaparátu, tak mimo něj (v takovém případě se ovládá prostřednictvím tzv. dálkového odpalovače). Na systémový blesk se posléze dá nasadit i různé příslušenství – modifikátory světla, mezi které patří reflektory, komínky nebo softboxy.

Portrét v interiéru. V prvním bodě se portrét v interiéru shoduje s tím v exteriéru, jelikož dobrý portrétní objektiv je nenahraditelný v obou případech.

Také odraznou desku zde využijete, ale pouze v případě, že máte nějaký externí zdroj světla, které by vám pomohla na portrétovaného odrazit. Může jím být systémový blesk, jak jsem také zmínila výše, ale ve studiích a ateliérech to zpravidla bývá zábleskové světlo. Ve své podstatě se jedná o velký speedlite, na který lze nasadit širokou škálu příslušenství. Jedná se už o finančně znatelnější položku na nákupním seznamu, jelikož taková zařízení mají výkon až 1000Ws (wattsekund, joulů).

Pozadí je další nutnou položkou při focení portrétu v interiéru, pokud si nepřejete dělat pouze klasické rodinné portréty na sedačce, které mají samozřejmě také něco do sebe. Pokud to ale s focením myslíte vážně, musíte si osvojit portrétování na bílém, šedém nebo černém pozadí. Dá se koupit v levnější papírové, nebo v dražší látkové verzi.

Krajina. Pro krajinářské fotografy byl, je a vždycky bude tím nejlepším přítelem stativ. Vzhledem k tomu, že ostatní náklady nejsou tak finančně náročné, jako je tomu například při focení portrétu, doporučuji investovat do kvalitního, byť dražšího stativu s uhlíkovými vlákny.

Narozdíl od portrétní fotografie se v té krajinářské neobejdete bez širokoúhlého objektivu. Před samotným zakoupením doporučuji odzkoušet několik ohnisek. Jedná se o službu, kterou za jistý poplatek poskytuje většina dobrých prodejců.

Poslední neocenitelnou věcí, je pevný, avšak lehký fotobaťoh místo tašky nebo brašny. Dokážete si představit pochod po horách s fotoaparátem v ruce?

Produktová fotografie. V současnosti velmi oblíbený a rozšířený obor fotografie. Současně s rozmachem eshopů se totiž stále víc a víc lidí shání po dobrých produktových fotografem, kteří dokáží vykouzlit 100% bílé nebo transparentní pozadí, a jejichž fotografie bude s přehledem použitelná na web a uspěje v tvrdé konkurenci svojí originalitou a nápaditostí.

Objektiv, který se na produktovou fotku používá nejčastěji, a který údajně nejméně zkresluje obraz, je pevné sklo o 50mm. Pokud se budete zaměřovat na reklamní fotografii a budete se chtít blýsknout i netradičními snímky, použít můžete i širokoúhlý nebo teleobjektiv.

Pokud se při portrétní fotografií obejdete bez externího osvětlení, při produktové fotografii tomu tak bohužel není. Objekt potřebujete kvalitně, perfektně osvítit, a tak se nákupu silnějších zábleskových, nebo levnějších, ale zato slabších trvalých světel, neobejdete.

Vzdělání na prvním místě

Nezapomeňte, že ať se už chystáte věnovat čemukoliv, lépe než tisíc druhů fotovybavení vám pomůže kvalitní příprava prostřednictvím dobré knihy, článků nebo fotokurzu. Mohu doporučit kurzy fotografování Masterclass, ve kterém najdete od krajinářského kurzu, přes taje Photoshopu až po oblíbenou Akademii produktové fotografie. A hlavně foťte, foťte a foťte!

Jak se vám líbil náš článek?